Consumer Test

USE WHAT YOU LEARNED...

Test your skills on these examples.

  • You need to buy 3 yards of rope. The hardware store sells the rope for $2.50 per yard. What is the cost?
  • You go to the supermarket to buy dog food. The 10-pound bag costs $6.90. The 4-pound bag is marked $4.40. Which is the better buy?
  • You buy 15 gallons of gasoline at $1.39 per gallon (credit price). There is a 4 cent per gallon cash discount. What should you pay if you use a credit card? What should you pay if you use cash?
  • You have 350 gallons of heating oil delivered to your home. What should you look for on the delivery ticket?

Check the Answers section.

This information was brought to you by: The National Conference on Weights and Measures

Frequently Requested Information

Contact

Phone: (716) 858-8300
Fax: (716) 858-8303

Erie County Department of Public Works
Edward A Rath County Office Building
95 Franklin Street, 14th Floor
Buffalo, New York 14202