Test Answers

Test Answers

A. There are three different sized packages of lunch bags. The 25-bag package is $1.50. The 75-bag package is $3.00. The 125- bag package is $3.75. What is the unit price of each? Which box is the best buy?

ANSWER: The unit price of each package is:

  • $1.50/25 = $.06 per bag
  • $3.00/75 = $.04 per bag
  • $3.75/125 = $.03 per bag

The best buy is the 125-bag package. Each bag costs 3 cents.

« Back to Packages

 

B. The price of the gasoline is 45 cents per liter. You pump 38 liters of gasoline into your car. You pay with a credit card. What is the price of your gasoline?

ANSWER: $17.10 (45 cents X 38 liters -- $17.10. No cash discount)

« Back to Gasoline

 

1. You need to buy 3 yards of rope. The hardware store sells the rope for $2.50 per yard. What is the cost?

ANSWER: $ 7.50 (3 yards X $ 2.50 = $ 7.50)

2. You go to the supermarket to buy dog food. The 10-pound bag costs $6.90. The 4-pound bag is marked $4.40. Which is the better buy?

ANSWER: The 10-pound bag which costs 69 cents per pound.
($6.90/10 = $ .69 per pound; $4.40/4 -- $1.10 per pound)

3. You buy 15 gallons of gasoline at $1.39 per gallon. There is a 4 cent per gallon cash discount. What should you pay if you use a credit card? What should you pay if you use cash?

ANSWER: If you use a credit card, you should pay $20.85 (15 gallons X $1.39 -- $20.85)

If you use cash, you should pay $20.25
(15 gallons X $.04 -- $.60 discount) ($20.85 - $.60 = $20.25)

4. You have 350 gallons of heating oil delivered to your home. What should you look for on the delivery ticket?

ANSWER: The seller's name and address; your name and address; the delivery date; the amount sold (350 gallons); the type of fuel (home heating oil); the unit price.

« Back to Consumer Test

Contact

Phone: (716) 858-8300
Fax: (716) 858-8303

Erie County Department of Public Works
Edward A Rath County Office Building
95 Franklin Street, 14th Floor
Buffalo, New York 14202